top of page

a prihodnost hannovrskega sejma informacijskih tehnologij in telekomunikacij se ni bati – Letos se je število sklenjenih poslov glede na lani povečalo za približno 20 odstotkov – Nemški Cebit je največji azijski sejem na svetu

 

Hanover– »Letošnji Cebit bo spet upravičil svoj vzdevek Schneebit,« se je pridušala hostesa Anna in napovedala, da bodo nenehno sneženje, mraz in neprijeten veter letos odvrnili še tiste neposlovne obiskovalce, ki bi bili pripravljeni plačati drago vstopnino in med razstavljavci poslovnega programja najti kakšno zanimivo tehnološko napravico. Na vreme so se izgovorili tudi prireditelji, ko so priznali, da je bilo obiskovalcev letos skoraj 30.000 manj kot lani.

Za slabši obisk (približno 450.000 obiskovalcev in 6300 razstavljavcev) ni bilo krivo le neprijazno vreme, ampak čedalje večje težave prirediteljev tradicionalnih tehnoloških sejmov, ki se ne znajo odločiti, koga želijo pritegniti – poslovneže ali radovedneže, ki jih zanima predvsem zabavna elektronika.Ernest Raue, direktor hannovrskega sejma, je potrdil, da se število obiskovalcev že nekaj let zmanjšuje (glej infografiko), a tudi dodal, da se je število sklenjenih poslov na Cebitu v primerjavi z lani povečalo za več kakor 20 odstotkov, zato ga prihodnost Cebita ne skrbi. Povedal je, da so bili nekateri dogovori vredni »nekaj milijonov evrov«, skupne vrednosti pa ni hotel ocenjevati.

Zgovornejši so bili predstavniki berlinskega sejma uporabniške elektronike IFA, ki so včeraj za Reuters razkrili, da so njihovi razstavljavci lani sklenili za 2,5 milijarde evrov poslovnih dogovorov. Prireditelji IFA tudi niso skrivali namena, da hočejo Cebitu prevzeti večino obiskovalcev, ki si želijo ogledati najnovejše tehnološke igrače in morda izbrati nov televizor za dnevno sobo. Odločitev IFA, da sejem priredijo vsako leto (in ne več vsako drugo), so pohvalili številni veliki izdelovalci zabavne elektronike (denimo Philips), ki jih letos na Cebitu ni bilo, ker jim koncept novega IFA bolj ustreza.

bottom of page